Vydalo nakladatelství Host v roce 2021
Počet stran: 327Mé hodnocení: 4,5/5
.....................................................................................................................
V Anglii za vlády panenské královny Alžběty I., zvané Bethany je May Owensová zatčena za krádež chleba. Je jí čtrnáct, zůstala na světě sama a jako trest za krádež jí překvapivě přidělí stát se pojídačkou hříchů.
Pojídačka hříchů je odsouzena k nejosamělejšímu životu. Prochází mezi lidmi neviděna a neslyšena. Nikdo se na ni nesmí podívat, natož se jí dotknout. Jakmile pozře hříchy těla kajícníků, stanou se jejími. Mrtvý poletí rovnou do nebe. Nebude ho tížit ani jeden hřích. Pokud na někoho pojídačka promluví, musí ji umlčet těmi největšími modlitbami, které utopí její hlas a tak ho nesvede k pokušení. Horší ale je se jí dotknout, protože to s sebou nese prokletí a slušným lidem z toho navíc naskáčou popáleniny.
Podle úvodní poznámky autorky prý v některých částech Británie skutečně existovaly pojídačky hříchů, což je pro mě naprosto nová informace. Přečetla jsem už několik historických knih, ale o pojídačkách hříchů slyším prvně. Zaujal mě i autorčin seznam jídel symbolizující hříchy, které musely tyto nenáviděné ženy sníst během pohřebního rituálu.
Děj knihy není nijak složitý. Hodně se tam popisuje život obyčejných lidí v době Tudorovské Anglie, trochu se řeší i otázka náboženství a kromě osudu nenáviděné pojídačky hříchů řešíme společně s May menší (a dovolila bych si říct že i trochu slabší) detektivní úkol. Při konzumaci jedné dvorní dámy se totiž na rakvi objeví jelení srdce, které ovšem ve výčtu nebylo. Může žena z úplného okraje společnosti vyřešit záhadná úmrtí vznešených dam? Kniha mě moc bavila. Miluju čtení z Tudorovské Anglie ať už podle skutečných událostí či úplné fikce jako je tento příběh. Příběh máte přečtený za chvíli, krátké kapitoly, které jsou pojmenované podle různých konzumací se čtou opravdu rychle. A i když to pro někoho může být místy trochu hnusné či morbidní čtení, tak si alespoň bude víc vážit dnešního světa, protože takhle to holt na okraji společnosti chodilo.
Milovníkům historie, kteří nechtějí moc přemýšlet nad složitým dějem, vřele doporučuji :)