Vířivka - Lucie Konečná

Vydalo nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media a. s. v roce 2019
Počet stran: 136
Mé hodnocení: 5/5
.....................................................................................................................

 Helena se po dvanácti letech dostane ven z vězení. Najednou je svobodná a úplně si neví rady co s tím. Naštěstí má svou sociální kurátorku Soňu, která jí ráda pomáhá. Například jdou spolu vybrat byt. Což o to, Helena má nastřádané nějaké finance, ale najít byt, který by byl domov a nepřipomínal ani trochu vězení? To už je jiný oříšek. Ale nakonec objeví byt po Samuelovi, který se teď potápí na Novém Zélandu a tak se rozhodl k pronájmu. Byt je parádní, vzdušný, pěkně s oknem s krásným výhledem a uprostřed stojí velká vana. Vířivka.
 Pak zbývá ještě sehnat práci.
 Helena má největší problém s kontaktem s lidmi a dívat se jim do očí. A i když jí někdo připomene někoho z vězení, je jí protivný.
 Jednoho dne v práci se jí dostane pod ruku balík se stejným jménem jako má její manžel. Tedy vlastně bývalý manžel. Helena si uvědomí, že by ještě chtěla vidět svou dceru Báru a nejspíš i bývalého manžela Otu. A tak se vypráví na výlet do svého bývalého bydliště. K bývalému manželovi, kvůli kterému seděla ve vězení. Za pokus o vraždu. Jenže kdo je tu ta skutečná oběť?

 Knížka byla v knihovně v oddělení Doporučujeme - lehké čtení do tramvaje. Sice nejezdím tramvají, spíš autobusem a metrem, ale občas do ní také vlezu, takže jsem si řekla, že si ji i tak mohu půjčit :)
A opravdu to bylo lehké čtení, další tzv. knižní jednohubka, kterou člověk zvládne přečíst za jedno odpoledne. Zhltla jsem ji hned a dokonce jsem se i poučila, protože Helena po propuštění z vězení pracovala na poště, byla v knize dobrá poznámka, že když lidé posílají balíky, měli by je převázat provázkem. Lépe se tak pracovníkům na poště s balíkem manipuluje a omezí se tím riziko poškození při manipulaci během transportu. Nikdy mě o tom nenapadlo přemýšlet, ale je to vlastně docela logické.
 Jediné, co mi na knize vadilo bylo, že byla tak krátká :)

 Více se o knize či autorce můžete dozvědět na ČBDB.

Smradlavý pes - Martin Komárek

Vydalo nakladatelství Práh v roce 2006
Počet stran: 159
Mé hodnocení: 4/5
....................................................................................................


Další z knížek, které se dají přelouskat za jedno odpoledne.
 U některých příběhů jsem se zasmála, některé mě chvíli donutili zapřemýšlet a pár mi jich přišlo (na můj vkus) lehce morbidních.
 Zaujal mě nejen název knihy ale i  její obálka. A i to, jak autor sám svou knihu prezentuje - alias Nadutá kniha, která se nakrucuje před zrcadlem a nenechá svého autora ani vyčistit zuby. To mě pobavilo. Pak se mi líbilo i to, jak autor na obalu knihy popisuje sám sebe.
 150 krátkých románů v jedné knize je opravdu 150 krátkých románů. Jeden román vyjde na jednu stránku (většinou na necelou stránku). Každý příběh je navíc doplněn malou ilustrací.
 Kniha se hodí každému, kdo si chce tzv. odfrknout od nějaké těžší četby nebo od svých starostí. Ideální je pro lidi, kteří nemají moc čas na dlouhý román se složitým dějem a milionem postav, protože co stránka, to na sebe nenavazující příběh. Takže se knížka dá kdykoli odložit a po nějakém čase se k ní dá bez nejmenšího problému zase pěkně vrátit.
 Mě se knížka líbila, bylo to pro mě zase něco nového. Vítaná změna oproti dlouhým příběhům (které samozřejmě miluji a nedám na ně dopustit), takové pěkné zpestření do MHD.
 A pokud jsem vás nepřesvědčila k přečtení, tak snad to za mě zvládne ukázka z knihy :)

Kacíř a dívka - Petra Gabrielová

Vydala Euromedia Group, a. s. - Knižní klub v roce 2017
Počet stran: 312
Mé hodnocení: 4,5/5
.............................................................................................................

  Velmi poutavý a zajímavý příběh z Kostnice z roku 1414.
 Enlin, mladá dívka z velmi chudé a početné rodiny. Ji a jejího mladšího bratříčka Jakuba chce odkoupit Žlutý Hans, stejně tak jako to už udělal mnohokrát od chudých lidí. Proto Enlin jednoho dne vezme svého bratříčka a uteče s ním pryč. Dostane se do partičky opuštěných dětí v Kostnici, kterou vede Ota Šklebil a aby si zasloužili místo a ochranu v jejich bandě, musí žebrat a krást. Enlin se zlodějna velmi příčí, jenže potřebuje jejich ochranu a to nejen pro sebe ale obzvlášť pro svého brášku a tak se rozhodne okrást jednoho muže, který na první pohled vypadá, že nijak nestrádá. To ale ještě vůbec netuší, jak se její život prováže s tímto mladým mužem.
 Ota Šklebil, jako malého ho unesl Žlutý Hans a několikrát ho pořezal na obličeji. Žlutý Hans totiž razí teorii, že čím víc bude dítě zohyzděné, tím víc dokáže vyžebrat od soucitných lidí. Jenže Otovi se jednoho dne podaří utéct, když opilí strážce zapomene zamknout dveře a od té doby se snaží protlouci na vlastní pěst a přitom odrážet útoky Hansových nohsledů.
 Benedikt, patnáctiletý hoch, žije se svou matkou. Syn pekařky se ze všech sil snaží, aby ho jeho matka začala brát vážně. Jednoho dne se mu do cesty připlete drobná dívka s krásnýma očima, na kterou nemůže jen tak zapomenout. Přál by si s tát se jejím ochráncem, ale ještě raději by si ji vzal za ženu. Když ji najde podruhé, přemýšlí, jak by jí pomohl a odvede ji ke Konstance. Do toho všeho se k němu do domu nastěhuje obávaný kacíř z Čech - sám mistr Jan Hus.
 Konstance, královna kostnických děvek, žena volných mravů hrající si na urozenou dámu. Vede svůj vlastní nevěstinec a vybírá si jen ty nejbohatší klienty. Naoko se tváří jako dobrá žena, ale tajně obchoduje se Žlutým Hansem a donáší svým bohatým klientům.

 Tento historický román mě zaujal už svou krásnou obálkou a poté i svým obsahem. Knihu jsem měla přečtenou celkem rychle, ještě aby ne, když je to tak krásně čtivý příběh.
 Sympatizovala jsem s hlavní hrdinkou Enlin od prvních stránek jejího nesnadného života a přála jí, aby byla v pořádku a nikdo ji neublížil, obzvlášť ne Žlutý Hans se svojí babiznou.
 Za mě jednoznačně krásný příběh nejen o strastech chudiny, ale i plný lásky. Láska k Enlin totiž zasáhne nejednoho muže a tak jsem byla zvědavá, kterého si vybere. Ale může si vůbec nevolnice sama vybrat? A co by tomu řekli lidi? A rodiny dotyčných pánů?
 Doporučuji všem, kdo si chce pěkně přečíst spletitý příběh lidí z dávných dob, kteří jsou si svým osudem více či méně provázaní.

 Více o knížce či autorce se můžete dozvědět na ČBDB :)


Neobvyklý typ (něco málo povídek) - Tom Hanks

Vydalo nakladatelství DOMINO v roce 2018
Počet stran: 416
Mé hodnocení: 5/5
.....................................................................................................................

 Hmm, Tom Hanks, ten spisovatel se jmenuje stejně jako můj oblíbený herec, řekla jsem si při všimnutí této knihy v knihovně.
 Toma Hankse mám jako herce hrozně moc ráda a proto jsem byla velmi zvědavá na knihu, kterou napsal. Prý je to moc krásná, upřímná kniha, protože jak je Hanks výborný herec, který se umí dokonale vcítit do své role, kterou právě ztvárňuje, tak takové jsou prý i jeho povídky.
 No a co vám budu povídat? Paráda. Naprostá paráda. Mě se líbí od první stránky první povídky. Líbilo se mi, že je to soubor na sebe nenavazujících povídek, pokaždé o někom jiném a jiný druh příběhu. Přečteme si příběh o zamilování dvou přátel, vyprávění válečného veterána nebo o tom, jak je možné putovat v čase. Někdy je to psané jako novinový článek, občas jako scénář k filmu a jindy klasický krátký příběh. Asi nejvíce se mi líbil příběh o bohatém chlapíkovi, který na své cestě potká starý milý pár a přespí u nich v motelu.
 Ačkoli normálně povídky moc často nečtu, tak se mi kniha líbila a přečetla jsem ji poměrně rychle.

Deník 1938-1945 - Helga Weissová

Vydalo nakladatelství Jota v roce 2012
Počet stran: 204
Mé hodnocení: 5/5

Deník 1938-1945 - Příběh dívky, která přežila holocaust
...........................................................................................................................

 Helga, malá sympatická židovská dívka si píše deník během druhé světové války. Popisuje v něm svůj osud během pobytu v koncentračních táborech, jak tatínek zahynul v Osvětimi a jak přežila jen s maminkou. Deník je doplněn spousty obrázků plných touhy po normální životě.
 Helga si začala psát deník v devíti letech a autenticky v něm popisuje hrůzy druhé světové války. Nejdříve přihlížení příkoří ostatních židovských rodin a jejich přátel a příbuzných, následované transportem do Terezína a poté deportací jejího otce do Osvětimi. S maminkou se rozhodly tatínka následovat. Tatínka v Osvětimi zavraždili a obě ženy poslali do Freibergu a potom Mauthausenu. I to zázrakem přežijí a dostanou se zpátky do Prahy. Helze je v té době patnáct let.

 Skutečně neskutečný příběh jedné dívky z pražské židovské rodiny, která přežila holocaust.
Kraťoučká kniha, ale o to děsivější.
 Více informací nejen o knize se dozvíte kliknutím na ČBDB