Všem statečným se odpouští - Chris Cleave

Vydalo nakladatelství Plus v Praze v roce 2017
Počet stran: 456
Mé hodnocení: 5/5
....................................................................................................................
 "Za války se lámou charaktery a tváří v tvář jejím hrůzám občas selžou i ti nejstatečnější."

 Mary Northová, dceruška z "lepší" rodiny, která se přihlásí jako dobrovolnice a zařadí ji jako učitelku dětí, které mají být evakuovány z válečného Londýna. Jenže těch pár dětí nepřijala na venkově žádná rodina, protože jsou mentálně zaostalé, postižené či mají jinou barvu kůže.
 Tom Shaw se rozhodl, že bude válku ignorovat. Jeho prací teď bylo řízení jednoho školního obvodu, jenže skoro všechny děti už byly evakuované na venkov.
 Alistair Heath, Tomův dobrý kamarád a spolubydlící v jedné osobě, povoláním umělecký restaurátor dobrovolně narukuje do armády.
 Zachary Lee, malý černošský chlapec, kterého Mary učí a rychle jí přiroste k srdci, to nemá na světě jednoduché. A to nejen kvůli svému vzhledu.
 Tito hrdinové, pocházející z Londýna, postupně vypráví své příběhy, které se více či méně spolu prolínají. Každý se s válečnou situací popere po svém, někdo to zvládá lépe a někdo hůř. V jejich příbězích můžeme sledovat, jak se pomalinku polehounku postupně mění jejich charaktery, vztahy a chování v důsledku války a jejích katastrof.

 Kniha s tématikou druhé světové války se mi četla velmi dobře, pěkně lehce, na to, jak tragické téma přitom vlastně popisuje. Autorovi se povedlo naprosto živě popsat bombardování Londýna. Někomu by se mohlo zdát, že chvílemi se autor až moc rozvláčně zabývá myšlenkami hlavních postav. Mě to ale děj knihy nijak nenarušilo, naopak se mi to líbilo o to více a lépe jsem se tak vžila do děje i samotných postav. Jediné co mě trochu zarazilo bylo, že ve stručném obsahu knihy se píše o milostném trojúhelníku, který se ovšem nekonal v tom pravém slova smyslu, jaký by se dal očekávat. Za mě je to ale vynikající kniha, kterou se v žádném případě nestydím doporučit dál.
 Ač je kniha poměrně tlustá, měla jsem ji přečtenou za chvíli. Možná to bylo dáno i tím, že je rozdělena do třech částí a každá část má ještě své množství kratších či delších kapitol vyprávěných pokaždé jiným hrdinou příběhu.
 Na hlavních hrdinech celého válečného příběhu se mi líbilo, že si umí udělat legraci i přes hrůzy války.

Pokud se chcete o této knize dozvědět víc, stačí kliknout na ČBDB :)

Zúčtování - Leo Kessler

Vydalo nakladatelství Baronet a.s. v roce 2015
Počet stran: 240
Mé hodnocení: 4,5/5
..............................................................................................................................
  Leo Kessler, vlastním jménem Charles Whiting napsal přes 200 knih různorodých žánrů. V této knize velice barvitě popisuje konec války, kdy je Německo rozdrceno a spojenci chystající soud potřebují někoho obvinit a náležitě potrestat za veškerá příkoří způsobené Němci.
 Američané mají obzvlášť spadeno na příslušníky SS. Chystají se postavit před soud velitele úderného pluku SS Wotan - obersturmbannführera Kuna von Dodenburga, kterého mají v zajetí. Američané mají v plánu všelijakými způsoby své zajatce zlomit a přimět tak válečný soud k usvědčení. Jenže to ještě netuší, že pár věrných svému veliteli Dodenburgovi se jim bude snažit zhatit plány.

 Kniha z prostředí konce druhé světové války se mi velice líbila, přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Je tenounká a přehledně rozdělena do krátkých kapitol.
 Líbilo se mi, že kapitoly byly rozděleny podle různých lidí. Chvíli popisovali Američani své plány, potom Němci a nakonec i Židé, kteří pomáhali Američanům k odsouzení válečných vězňů.

 Zítra si zajdu hned do knihovny půjčit další tvorbu od tohoto autora a budu doufat, že i ostatní knížky se budou číst podobně :)

Stalinovy děti - Owen Matthews

Vydalo nakladatelství Jota v roce 2009
Počet stran: 248 a 16 stran fotopřílohy
Mé hodnocení: 2,5/5
...................................................................................................................
 Owen Matthews narozený v Londýně sepsal život svých předků během stalinských čistek. Popisuje romantický vztah svých rodičů, kteří od sebe byli během studené války na dlouhá léta odloučeni ale i tak se pořád snažili najít způsob jak být zase spolu. Píše o chaosu života během druhé světové války a o zákeřných praktikách KGB.
 Příběhy z rodinné historie proplétá svými vlastními.
 Kniha je doplněna o spousty fotografií s přidanými vysvětlujícími komentáři.

 Musím se přiznat, že když jsem viděla obal knížky, tak jsem se těšila na strhující a čtiví příběh tří generací za nepěkného období. Jenže mi trvalo minimálně tak prvních 50 stránek, než jsem se pořádně začetla a zvykla si na styl psaní. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu spíš učebnici dějepisu a dost jsem se ztrácela ve jménech. Postavy se mi hodně pletly a místy jsem měla chuť knihu odložit. Jenže mě zajímalo, jak to dopadne, takže jsem vydržela až do konce. Je mi líto, že je kniha popisována tak nezáživně ale i přes to je to zajímavé čtení.
 Autor popisuje silný tragický příběh především svých rodičů ale i svůj a svých prarodičů. Příběh o přežití revoluce, občanské války a čistky, ovšem se šťastným koncem.
 Doporučuji všem, kdo se chce podívat do života v SSSR.

Cena za krále - Peter Ransley

Vydalo nakladatelství BB/art s.r.o. v roce 2014
Počet stran: 344
Mé hodnocení: 4/5
.....................................................................................................................
 Druhý díl z trilogie o Tomu Neavovi alias Thomasovi Stonehousovi. Píše se rok 1647 a v Anglii vítězí parlament v občanské válce. Jenže parlament nemůže vládnout bez krále Karla I., který je v domácím vězení.
 Tom se vrací domů z armády Cromvella a opět zápasí sám se sebou, zda má být pouze Tom tiskař nebo Thomas lord Stonehouse. Jeho manželka Anna mu v tom moc nepomáhá, protože je zaujatá majetkem a chce udělat vše proto, aby ho měli co nejvíce a byli právoplatnými Stonehousovými. Tom Annu miluje, udělal by pro ni vše na světě, ale příčí se mu život plný intrik.

 Tento díl se mi četl mnohem lépe než první (Dítě moru).
 Na začátku příběhu sice má hned Tom dvě děti a na konci se to také semele nějak moc rychle. Ale prostřední část byla psaná srozumitelněji. I když politikaření tu mělo v celém příběhu hlavní roli, naštěstí jsem se v tom poměrně dobře orientovala.   Líbilo se mi, jak autor popisuje dobu za Karla I., všelijaké intriky a tahanice o moc.
 Podle mých informací u nás závěrečný díl nevyšel, což je podle mě velká škoda, docela jsem se těšila, jak to celé dopadne. 

Dítě moru - Peter Ransley

Vydalo nakladatelství BB/art s.r.o. v roce 2013
Počet stran: 384
Mé hodnocení: 3,5/5
........................................................................................................................

 Píše se rok 1625 a v Anglii začíná příběh malého Toma odsouzením po jeho narození ke smrti. Jen díky Matthewovi, který ho má na umrlčí káře odvézt do morové jámy, zůstane naživu. Matthew a jeho Susana vychovají malého Toma jako své vlastní dítě.
 Když je Tomovi patnáct let, projeví o něj zájem bohatý tiskař a vezme ho do učení. Tím se Tomovi obrátí celý jeho život na ruby. Zejména po tom, co se ho někdo pokusí zabít. Najednou neví, čemu a komu má věřit a začne pátrat po tom, kdo vlastně je.

 Celkem pěkný historický příběh, kde je popisováno dost politických situací dané doby. Chvílemi se mi kniha nečetla tak plynule jako ze začátku, přišlo mi, že se příběh tak nějak vleče.
 Společně s dobrodružným příběhem o hledání svého skutečného otce se zde mísí romantika a historické události.
 Není to sice knížka, kterou bych si nadšeně přečetla znovu ale určitě si půjčím druhý díl, protože mě zajímá, jak to s Tomem nakonec dopadne.